روز هفتم

چهارشنبه 96/12/23 10:16 عصر| | نظر

یک هفته به پایان رسید. به همین سادگی به همین سرعت..........

خوب بود خیلی بیشتر از خودم راضیم. راضی بودن صفت خیلی خوبی است. آنقدر خوب که باید برای راضی شدن خیلی تلاش کرد. آدم ناراضی فقط ناراضی نمی مونه کم کم عصبی می شه. حسود می شه، طمع کار میشه بخیل و تنگ نظر میشه............ و یک روز می بینه دیگه هیچ چیزی خوشحالش نمی کنه. مثل مسخ شدن کم کم پیش میاد. خیلی آرام آرام. بعد یک روز می رسه که دیگه حتی خودش هم از خودش می ترسه....

این روزها را خیلی سخت به دست آوردم اما می دونم که هر لحظه باید مراقب باشم چون به آنی غفلت دوباره برمیگردم به عقب.

 

من پیامهای خصوصی را می خوانم. اما به شرط امانت عمومی نمی کنم.

وقتی می بینم کسی برای من از عصبانیتش با فرزندش نوشته و از اون ابراز ناراحتی کرده خیلی خوشحال می شم چرا خوشحال؟؟ چون این اولین قدمه. اولین قدم یعنی آگاهی از اینکه با فرزندت خوب رفتار نمی کنی. یعنی به این درک رسیدی که رفتارت اشکال داره. یعنی متوجهی و می دونی داری اشتباه می کنی. این خیلی مهمه. اما همه سعیتون رو بکنید وقتی به این آگاهی رسیدید حتما راه حل پیدا کنید. حتما دنبال برطرف کردنش باشید. طولش ندید. هر کاری دارید رها کنید و فقط دنبال برطرف کردن این اشکالتون بشید. این را بذارید توی اولویت اولتون. پشت گوش نندازید و جدی بگیریدش. چون در غیر اینصورت خیلی اذیت می شید. ممکنه به عذاب وجدان دچار بشید و خودتون رو سرزنش کنید و برای رها شدن از این حس دائم به فرزندتون امتیازات بیجا بدید. بخواهید به روشهای نادرست جبرانش بکنید. یا ممکنه احساسات ناخوشایند سراغتون بیاد مثل اینکه مادر خوبی نیستید، یا حتی خودتون را لایق مادری ندونید. این حس هم اگر طولانی بشه ضررش هم به خودتون می رسه و هم به فرزندتون......

توی این وبلاگ راهکارهای زیادی نوشتم. کارهایی که خودم رو با سختی زیاد مقید به انجامشون کردم. خیلی روزها شکست خوردم. خیلی روزها راه حل پیدا کردم و نتونستم انجامش بدم. عصبانیت از من قوی تر بود از من سر سخت تر بود. خیلی تلاش کردم. روزها می گذشت و من هنوز یک مادر عصبانی ناراضی بودم. دخترم بزرگ میشد و من هنوز کوچک و ناتوان و ضعیف بودم. اما بالاخره شد . الان حالم خیلی بهتره شخصیت دخترم داره کم کم شکل می گیره و من دیگه اون مادر طلبکار که بیشتر شبیه نامادری بود نیستم.

خواهش می کنم مطالب این وبلاگ را بخونید برید پیش مشاور کتاب بخونید تلاش کنید حتما راه حل پیدا می شه. من هم اگر بتونم کمکی کنم حتما دریغ نخواهم کرد برای من پیغام بذارید و اگر نیاز دارید با یک ناشناس صحبت کنید حتما برام بنویسید مطمئن باشید می خونم و همه تلاشم را می کنم که کمکتون کنم.

 


روز ششم

چهارشنبه 96/12/23 12:26 صبح| | نظر

روز ششم هم به پایان رسید.

خوشحالم.

روزها گر رفت گو رو باک نیست              تو بمانی ای که چون تو پاک نیست

اینجا می نویسم که یادم بمونه یک زمانی اینقدر حالم خوب بوده. یادم بمونه که ممکنه که آدم اینقدر عمیق آرام و شاد باشه. اینجا می نویسم که این حال خوب بهایی داره که گران و دست نیافتنی نیست اما هر لحظه و هر جا باید مراقبش بود و هیچ وقت ازش غافل نشد.

خدایا چرا اینقدر غافلانه خودم را از این حال محروم می کنم. چرا هر بار با یک اتفاق کوچیک هی دور و دورتر می رم تا جایی که توی یک جنگل تاریک و سیاه گم می شم. همه انحرافها حالا چه فکری باشه چه رفتاری و اخلاقی و چه دوری از خداوند با یک قدم کوچیک شروع می شه. یک قدم خیلی خیلی کوچیک. اگر حواست نباشه و برنگردی به مسیر می بینی همون یک قدم کوچیک تو رو برده به جایی خیلی دور با قدمهای بعدی...............

از نصیحت کردن بدم میاد از اینکه با اینهمه نقصی که حداقل خودم از خودم سراغ دارم بخوام به دیگران درس درست زندگی کردن بدم. اما حیفم میاد که توی این حال خوب دیگران را شریک نکنم. توی این حال خوب که با چند تا نکته ساده به دست میاد و البته متاسفانه اگر متصل نباشه از بین می ره

1- همه چیز در دستان مهربان خداونده. هیچ ترسی نیست هیچ تاریکی نیست هیچ غمی و هیچ مشکلی نیست تا او هست

2- گذشته رفته و هیچ وقت بر نمی گرده پس ببخشش دوستش داشته باش و اگر نمی تونی دست از سرزنش کردن و غصه خوردن بردار و بهش فکر نکن. آینده نیامده و هیچ کس هم نمی داند که آیا قرار است بیاید یا اگر آمد چه اتفاقهایی قرار است رقم بخورد. پس نترس شاد باشد امیدوار باشد همین ثانیه های الان آینده را می سازد. در زمان حال حضور داشته باش و برای آینده از خداوند یاری بخواه.

3- هر آدمی باید یک زنگی داشته باشه که آگاهش کنه داره اشتباه می کنه یا خیر. زنگ من اینه که وقتی آرام و شاد نباشد یعنی یک جای کار می لنگه. اگر غصه می خورم، اگر می ترسم، اگر مضطربم، اگر ناامیدم اگر حسادت می کنم و به روزی خودم راضی نیستم اگر راضی نیستم مطمئنا دارم اشتباه می کنم. هییییییییییییچ غمی تا وقتی خداوند هست معنا نداره. نه اینکه انسان بی تفاوت باشه و اصلا در برابر هیچ اتفاقی واکنش نشان نده. بلکه در وقت غم در وقت غصه و تنهایی و نا امیدی فقط به یاد خدا باشه و بدونه که او می تونه برطرفش کنه. یادم باشم این حالتها اومدن که من رو بزرگ کنن و برن. اینها امتحانهایی هستند که برای قبول شدن من اومدن. ماندگار نیستن.

 


روز پنجم

دوشنبه 96/12/21 9:42 عصر| | نظر

فقط پنج روز گذشته اما امروز یک کمی از روال برنامه خارج شدم. من همیشه با انرژی خیلی خوب و زیادی کارم را شروع می کنم اما دو تا مورد را از همین حالا که تقریبا اول راهم باید برای خودم در نظر داشته باشم اول اینکه دربرابر اتفاقاتی که آماده نیستم معمولا از برنامه هایم فاصله نگیرم. دوم اینکه معمولا وقتی حدود ده روزی از برنامه ام می گذره انرژی و انگیزه اولیه ام کمرنگ می شه. باید اعتراف کنم که هر بار همینه! اما این بار تصمیم گرفتم این مورد را اصلاح کنم. برای این کار باید برنامه ای را که روز اول برای خودم نوشتم چند بار بخونم. دوم اینکه تمرین اراده کنم یعنی هرجا که می بینم دارم از برنامه خارج می شم دوباره برگردم و شروع کنم.

این کار دقیقا مثل مراقبه کردن می مونه یعنی همانطور که ذهن را دائم از خیالهای دور و نزدیک روی زمان حال متمرکز می کنم باید هر لحظه تلاش کنم همه تفکرات و برنامه هایی که من را از هدف اصلیم دور می کنه از ذهنم برانم و ازشون فاصله بگیریم.

با نزدیک شدن به روزهای جشن و مهمانی می دونم که کم کم این برنامه از روال ممکنه خارج بشه پس باید تا جایی که برای من امکان داره سعی خودم را بکنم که به بیراهه نرم.

یکی از راهها نوشتنه با نوشتن می شه فکرها و کارهایی که باید انجام بدم را مرتب کنم و بگذارمشون یک گوشه .

یک راه دیگه خوندن برنامه است.

راه سوم فکر کردن به روز آخر چله است به برگشتن به عقب و نگاه کردن روزهایی که با سلامت و خوبی سپری شدن و لذت بردن از اینکه توانایی مدیریت برنامه ام را داشتم. 

راه چهارم اینه که تا جایی که می شه فقط روی هدف اصلی متمرکز موند و از اهداف دیگه دوری کرد.

خدایا قول می دم همه تلاشم را برای زندگی آرام و در جهت رضای تو بکنم. کمکم کن قدمهایم استوار باشد و نلغزم. کمکم کن دنیا و آنچه در آن است مرا از تو دور نکند. کمکم کن قول و قرارهایم را فراموش نکنم و هر لحظه به یادت باشم.


روز چهارم

یکشنبه 96/12/20 3:0 عصر| | نظر

سلام بر روز چهارم

من تصمیمم را گرفتم. خداحافظ گذشته  خداحافظ خاطرات تاریک خداحافظ احساس گناهکاری و مقصر بودن خداحافظ حس به اندازه کافی خوب نبودن خداحافظ ترسهای کوچک و بزرگ خداحافظ نگرانیهای شکننده خداحافظ ترس از گذشته و آینده خداحافظ ترس از اتفاقات ناگوار خداحافظ خیالات باطل خداحافظ حساسیتهای پوساننده........................

سلام بر زندگی تازه سلام بر احساس تازه احساس نزدیکی به خداوند سلام به روزهای روشن به آینده زیبا  سلام به خودم که انسانی دوست داشتنی هستم و هر چه که باشم قطره ای در دریای لایتناهی خداوندم............


روز سوم

شنبه 96/12/19 11:26 صبح| | نظر

سلام بر روز سوم

صبح ها مراقبه می کنم.

بعد از نماز آرام می نشینم و سعی می کنم در زمان حال بمانم. فکرم پرواز می کند به گذشته، به آینده ، به اتفاقهای دور و نزدیک هر بار مثل بره ای که از گله جدا شده باشد برش می گردانم. آرامش می کنم.

حالا بعد از مدتی مراقبه کردن ذهنم زودتر بر می گردد و دیرتر فرار می کند. اینطوری از فکر و خیالات رها می شوم. انگار ذهنم استراحت می کند انگار هوای تازه می خورد و وقت می کند نفس بکشد.

تا قبل از این مثل کارخانه ای بود که از صبح تا شب و از شب تا صبح حتی در خواب هم به شدت کار می کرد. کاری خسته کننده و فرساینده که بازدهی هم نداشت. کاری که اسمش غوطه خوردن در افکار بود. دارم تمرین می کنم یاد بگیرم چطور ذهنم را مهار کنم. چطور با افکار خوب و سازنده پرورشش بدهم و چطور از شر افکار تاریک و شلوغ و درهم حفظش کنم.

حالا کم کم این حالت مراقبه را در کارهای روزانه ام هم حفظ می کنم. مثلا وقتی دارم آشپزی می کنم و ناگهان فکرم می رود به یک اتفاق یک حرف یا یک خاطره خوب یا بد زشت یا زیبا فرقی نمی کند. بر می گردانمش به آشپزخانه و به غذایی که دارم می پزم. برای اینکه در زمان حال بمانم. کنار قابلمه و پای اجاق گاز کنار سبزیجاتی که خرد کرده ام و کنار ظرف ادویه..........

وقتی دارم با دخترم حرف می زنم و به چشم بر هم زدنی خودم را در کاری که باید یک ساعت بعد انجام بدهم می بینم دوباره سعی می کنم برگردم به زمان حال کنار دخترم. عمیق به حرفهایش گوش می دهم. جوابش را می دهم سوال می کنم و همه تلاشم را می کنم همان جا بمانم و دورتر نروم.

وقتی دارم کتاب می خوانم سعی می کنم با هر جمله باد مرا به ناکجا پرت نکند. می مانم کنار کتابم کنار خطهای ردیف شده اش به متنی که می خوانم دقت می کنم بی هیچ قضاوتی بی هیچ هیجان غیر قابل کنترلی........

وقتی خبری خوب یا ناخوش می شنوم سعی می کنم از احساساتم فاصله بگیرم. برای خبرهای خوش خدا را شکر می کنم و اجازه می دهم شادی در همه سلولهایم حس شود. برای خبرهای ناخوش باز هم از خدا کمک می خواهم با خودم تکرار می کنم خدا سلامتی شادی نعمت و رحمت است نمی توانم بپذیرم کسی از سلامتی وشادی و نعمت و رحمت دور شده باشد. بعد دیگر اجازه نمی دهم احساس ناخوشایند مرا و روزم را با خودش ببرد. یک نقطه می گذارم و هر کمکی که از من ساخته باشد برای برطرف کردنش انجام می دهم. در آن ایست نمی کنم در غم متوقف نمی شوم.

هر دقیقه تمرین می کنم. تا تبدیل به یکی از عادتهای من شود. تا یادم باشد ذهنم مثل بیدی نباشد که به هر بادی شاخه هایش به تلاطم در می آیند. تا مثال آنهایی نباشم که با یک مویز گرمیشان می شود و با یک غوره سردی. که ریشه هایم محکم و پابرجا در خاک بماند و هیچ چیز مرا از یاد خداوند غافل نکند.


   1   2      >